Віктор Маслов, керівник департаменту тваринництва підприємства «Агропрайм Холдинг»
Проблема утилізації відходів сільгоспвиробництва стоїть дуже гостро. Ситуація, коли відсутні або погано обладнані майданчики для зберігання гною, є типовою для більшості господарств. Це призводить до забруднення повітря, прилеглих водоймищ і ґрунтових вод. До того ж забруднене повітря в свинарнику не тільки негативно позначається на здоров’ї тварин, а й призводить до порушень екологічних вимог.
Саме тому очищення повітря і усунення запаху в свинарнику вимагає професійних рішень. Один із таких інноваційних способів утилізації гною та очищення повітря було розроблено на племзаводі «Агропрайм Холдинг». Так, за допомогою біологічних препаратів, що зменшують виділення аміаку і сірководню та неприємні запахи, було визначено ефективність процесу дезодорації рідкого гною у свинарнику.
Ефективність процесу дезодорації рідкого гною за застосування біопрепаратів Комплезім і Де-Одораза та спиртової барди визначали у секторі для відгодівлі свиней. Для цього у першу дослідну підпідлогову ванну вносили біодеструктор Комплезім із розрахунку 10 л робочого розчину на 1 м³ гною. У другу ванну щоденно вносили по 3 г суспендованого у 10 л води екстракту юкки — Де-Одораза. У третю ванну вносили спиртову барду з розрахунку до загальної маси гною 1:8. У контрольну підпідлогову ванну препарати не вносили. Дослід тривав упродовж 105 днів. Проведений моніторинг неприємного запаху і шкідливих газів підтвердив доцільність застосування нових способів нейтралізації неприємних запахів.
До того ж реконструкція сепараторної станції шляхом встановлення металевого ангару і вододисперсійної фільтраційної камери забезпечила нейтралізацію та зменшення виділення сморідливих газів у навколишнє середовище.
Додавання біодеструкторів у підпідлогові ванни, а також у гноєсховища та гнойові майданчики сприяє зменшенню виділення шкідливих газів і прискорює утилізацію гною.